poniedziałek, 10 grudnia 2012

CHOINKA – SYMBOL ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA


Choinka to ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą  i elementem w czasie świąt Bożego Narodzenia.
   Stanowi symbol życia, odradzania się, trwania, płodności, jedności i przyjaźni. Drzewko bożonarodzeniowe jak głosi tradycja powinno ubierać się w wigilię. Ma być to wspólna czynność dla całej rodziny, może poza mamą, która od rana jest najczęściej zajęta krzątaniem się po kuchni i  przygotowaniami do wigilijnej kolacji. Najważniejszym elementem choinki jest Gwiazda Betlejemska, która widnieje na wierzchołku drzewka. Gwiazda ma rozświetlać drogę zbłąkanym i pomagać im wrócić do domów.

 
 
Jako drzewko bożonarodzeniowe choinka pojawiła się w XVI wieku.
Tradycja choinek pochodzi z Alzacji, gdzie zapoczątkowano ubieranie drzewek w ozdoby z papieru i suszone owoce. Choinki za sprawą Marcina Lutra zyskały popularność również w protestanckich Niemczech.  Był on  wielkim zwolennikiem tradycji związanej z drzewkami bożonarodzeniowymi. Następnie w XIX wieku obyczaj ten przeniknął do Anglii, Francji, a nieco później do  krajów Europy Północnej i Południowej, dzięki inicjatywie kościoła katolickiego, który początkowo niechętnie zajmował stanowisko w tej sprawie. Powodem było to, że drzewka świerku czy jodły pierwotnie związane były z tradycją pogańską.
W Polsce od końca XVII wieku choinki na stałe zagościły w naszych domach . Najpierw były popularne tylko w dużych miastach, następnie przeniknęły na wsie. Dziś choinka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia na całym świecie.


Dawnymi, tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki (wypiekane często w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami (jak dawniej), srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny. W krajach znajdujących się pod wpływem tradycji angielskiej i amerykańskiej choinki ubiera się nieco wcześniej.
Zwyczaj mówi, że choinki powinny gościć w naszych domach najdalej do święta Trzech Króli.
Zapach świerku, jodły, sosny, a także iskrzące się lampki i wszelkie ozdoby – zwłaszcza te wykonane własnoręcznie wprawiają nas w cudowny świąteczny klimat, który na długo pozostaje w naszych sercach i  pamięci.
 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz